Siłowniki pneumatyczne to jedne z najbardziej podstawowych elementów dużych i małych układów. Najczęściej jednym z ich głównych elementów jest tłoczysko. Istnieją jednak również siłowniki beztłoczyskowe, które są go pozbawione. Co warto o nich wiedzieć? Przybliżamy najważniejsze informacje – z naszego artykułu poznasz ich budowę, cechy wyróżniające i zasady montażu.
Siłownik beztłoczyskowy (liniowy) działa na podobnej zasadzie co jego odpowiednik wyposażony w tłoczysko. To jednak jedyna ich wspólna cecha, bowiem różnią się zarówno konstrukcją, sposobem sterowania oraz zastosowaniem. Są nieznormalizowane, a więc produkty z ofert poszczególnych producentów mogą się między sobą różnić. Podpowiadamy, co warto o nim wiedzieć, jeśli planujesz przygotowanie instalacji.
Dostępne na rynku siłowniki beztłoczyskowe działają dokładnie tak samo, jak standardowe siłowniki pneumatyczne zgodne z ISO. Ich siła działania jest uzależniona więc od ciśnienia zasilania i średnicy tłoka. Należy podkreślić natomiast różnicę w budowie tłoka. W typowych rozwiązaniach jest on okrągły i stanowi element uszczelniający. Jest przykręcony do tłoczyska. Ze względu na brak tego elementu w siłowniku beztłoczyskowym, tłok w siłownikach beztłoczyskowych jest bardziej skomplikowanym zespołem. To do niego przymocowuje się wózek przenoszący obciążenia.
Co wyróżnia siłowniki beztłoczyskowe? Ich nietypowa budowa sprawia, że:
Wszystko to sprawia, że siłowniki beztłoczyskowe można wykorzystywać do tworzenia wielu zróżnicowanych i zaawansowanych rozwiązań.
Najczęściej stosowane przez użytkowników są 3 rodzaje siłowników beztłoczyskowych:
Właściwy dobór siłownika beztłoczyskowego ma znaczenie dla sprawnej i bezpiecznej pracy danej instalacji. Aby zdecydować się na odpowiednie rodzaj i średnicę, konieczne jest:
Największe zalety siłowników beztłoczyskowych to długie skoki robocze, spore prędkości i możliwość zastosowania ich w manipulatorach. Wszystko to jednak sprawia, że pojawia się konieczność stosowania zróżnicowanych elementów mocujących do poszczególnych rodzajów siłowników.
Gdy planujesz mocowanie siłowników beztłoczyskowych cechujących się długimi skokami, musisz zastosować dodatkowe podparcie. Warto bowiem pamiętać, że działająca pionowo siła Fz może sprawić, że wystąpi tzw. strzałka ugięcia – tzn. może dojść do jego wygięcia. Aby do tego nie doszło, konieczne jest wsparcie znajdujące się pośrodku siłownika.
Standardowym rozwiązaniem do mocowania siłownika beztłoczyskowego są łapy montażowe i wsporniki. Aby spełniały swoją rolę, elementy mocujące muszą być przykręcone do pokryw siłownika liniowego.
Jednymi z podstawowych akcesoriów do siłowników beztłoczyskowych są zawory rozdzielające. Dzięki nim możliwe jest sterowanie nimi. Stosuje się w nich dokładnie to samo, co w przypadku rozwiązań standardowych. Najlepiej sprawdzają się więc zawory rozdzielające 5-drogowe – zalecanym rozwiązaniem są zawory 5/3 w położeniu środkowym.
Niezbędne są również wcześniej wspomniane wsporniki, łapy montażowe, dodatkowe podparcia i inne uchwyty, które umożliwiają ich montaż. Dzięki nim siłownik beztłoczyskowy może być zamocowany w wybranym miejscu – na stołach roboczych czy ramionach robotów.
Użytkownicy mogą zdecydować się również na dodatkowe wózki jezdne. Są one zabudowywane na czole lub z boku siłowników, by dać możliwość przeniesienia dodatkowych sił. Można wybierać spośród wielu zróżnicowanych modeli, różniących się przede wszystkim rozmiarem. Ich integracja to szansa na znaczące poszerzenie możliwości danej instalacji.
Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Siłowniki beztłoczyskowe mogą pracować na bardzo długich skokach – mogą sięgać nawet 6 metrów. To ich ogromna przewaga nad siłownikami ISO, która sprawia, że sprawdzają się do przemieszczania ładunków masowych. Można wykorzystywać je zarówno do skrajnych położeń siłownika, jak i (za pomocą odpowiednich zaworów) do położeń pośrednich. Znajdują swoje zastosowanie w dużych napędach pneumatycznych wykorzystywanych w sortowniach czy magazynach.
Copyrights © 2022 Inter Trade Sp. z o.o.